حمایت از کالای ایرانی | پنج‌شنبه، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

پل های اهواز - تولیدات ویژه - نمایش محتوا

 

 

جدیدترین تولیدات ویژه وب

پربیننده ترین ها

« بازگشت

پل های اهواز

Loading the player...
Loading the player...

پل سوم

ساختمان پل سوم در شهريور1346 هجري شمسي آغاز شد و  در بهمن 1349 مورد بهره برداري قرارگرفت. اين پل ميدان شهيد بندر(چهارشير) را به شمال کيانپارس وصل کرده و با قرار گرفتن در مسير حمل کالاهاي وارده از بندر امام خميني(ره) به ساير نقاط کشور نقش پل ترانزيتي را ايفا مي کند. در زمان احداث پل و به منظور اتصال آن به راه آهن اهواز- تهران، يک رشته خط آهن براي عبور قطار بر روي آن تعبيه شد که البته هرگز مورد استفاده قرار نگرفت و طي مرمت سطح پل در سال1387 ريل هاي روي آن حذف شدند.

پل چهارم يا پل سلمان فارسي

در سال 1354 شمسي پل چهارم يا پل نادري كه خيابان سلمان فارسي را به منطقه امانيه ، فلكه ساعت و ميدان مولوي متصل مي کند با هدف كاهش بار ترافيكي و روان شدن جريان حركت خودروها از خيابان سلمان فارسي و هسته تجاري مرکز شهر طراحي و احداث شد.

پل پنجم

پل پنجم به منظور کاهش بار ترافيکي پل چهارم احداث و در سوم خرداد  1375 شمسي  افتتاح و مورد بهره برداري قرار گرفت. اين پل ميدان جمهوري و جنوب خيابان شريعتي(30 متري) و جاده كوت عبدا... را به فلكه دانشگاه و کوی نهضت آباد متصل مي كند.

پل ششم يا پل صنايع فولاد

پل ششم اهواز معروف به پل صنايع فولاد در جنوب اهواز و درحدود دو روستاي چنيبه درغرب کارون و منطقه کوت عبدا... در شرق رودخانه احداث شد كه راه اصلي ارتباط کارخانه هاي نورد و صنايع فولاد در دو سوي رودخانه می باشد و نقش کاهش دهنده ترافيک کلان شهر اهواز را ایفا می کند. این پل مسیر 35 کیلومتری انتقال شمش از کارخانه فولاد خوزستان به کارخانه فولاد کارون و گروه ملی نورد لوله را به 14 کیلومتر کاهش می دهد

پل هفتم

ساخت اين پل از ابتداي سال 1375 هجري شمسي آغاز و در بهمن ماه سال  1377 افتتاح گرديد . اين پل ارتباط دهنده اتوبان آيت ا... بهبهاني در شرق كارون با بلوار توحيد و خيابان شهيد چمران (فلکه دوم کيانپارس) در غرب کارون می باشد.

 

پل هشتم

پل هشتم اهواز (پل غدیر) بزرگترين پل كابلي کشور و خاورميانه می باشد این پل نمایی زیبا و متفاوت در کنار پل "سفید" و دیگر پل‌های اهواز به وجود آورده است و به نمادی جدید برای این كلان‌شهر تبدیل شده است

پل غدیر در نزديكي هسته ي مركزي شهر اهواز، در غرب رودخانه ي كارون و در منطقه ي امانيه قرار دارد. اين پل داراي 1014 متر طول است كه به موجب وجود اين ويژگي به طولاني ترين پل خاورميانه ملقب شده است. اين پل داراي دو رمپ گروهي شرقي و غربي به طول 372 متر است. عرشه بتني 325 متر، عرض كل پل 20/60 متر و عرض باند سواره رو 13/60 متر است. اين پل در مراحل مختلف 30 هزار تن بتن ريزي شده است. مقدار كلي كابل‌هاي نگهدارنده پل هشتم به ميزان ۲۴۰ تن بوده و برنامه نصب آن در قالب ۳۲ رديف به صورت جفت در طرفين پايه‌هاي پل اجرا گرديده است.

شايان ذکر است در زمان جنگ تحميلي دو دهانه پل موقت يکي در شمال استاديوم تختي به نام پل شناور و ديگري در روستاي چنيبه در جنوب اهواز احداث شد که با افتتاح و بهره برداري از پل هاي چهارم و پنجم پل هاي شناور جمع آوري شدند.

 

{gallery}AHWAZ/VIZHE/PHOTO/1392/06SHAHRIVAR/pol-ahwaz{/gallery}