سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

اجلاس سراسری نماز - صدا - نمایش محتوا

 

 

اجلاس سراسری نماز

اهمیت کار اقامه نماز و ترویج نماز، ناشی از اهمیت خود نماز است. شرع مقدس اسلام (قرآن کریم، کلمات نبی مکرم(ص) و روایات ائمه(ع) )درباره نماز، ترغیب، تشویق و اهتمام نشان داده است. این مهم، بیانگر این است که نماز، بین مجموعه داروهای درمان‌گر بیماری‌های جسمی، روحی، فردی و اجتماعیِ انسان، عنصر اصلی یا یکی از اصلی‌ترین عناصر است.

ادای واجبات شرعی و اجتناب از محرمات مجموعه‌ای است از داروهای تجویزشده پروردگار، برای تقویت بنیه روحی و اصلاح امور دنیا و آخرت انسان؛ اما در این مجموعه، بعضی از عناصر کلیدی هستند و نماز، کلیدی‌ترینِ این عناصر است.

«ان مکّنّاهم فی الارض»؛ هنگامی که مؤمنان و مجاهدان راه خدا، در زمین متمکن شدند و قدرت به ایشان سپرده شد، کارها و وظایفی را باید انجام دهند؛ اما نخستین عهد آنان، «اقاموا الصّلاه»، یعنی اقامه نماز است. چه رازی است در این نماز که اقامه آن تا این اندازه مهم است؟

«الصّلوه تنهی»؛ نماز نهی می‌کند، نه اینکه دست و پای انسان را ببندد؛ یعنی غرایز و سرکشی‌ها را از کار می‌اندازد، «إِنَّ الصَّلَاهَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَ الْمُنکَرِ»، معنایش این نیست که اگر نماز اقامه شود، فحشا و منکر از بین خواهد رفت، بلکه به این معناست که وقتی نماز اقامه شود، آن واعظ درونىِ انسان که با نماز جان گرفته است، مرتب از بدى فحشا و منکر می‌گوید؛ این یادآوری، گفتن و تکرار کردن نیز، به یقین اثر دارد و دل را خاضع و خاشع می‌کند؛ از این رو، نماز تکرار می‌شود. روزه، سالی یک بار؛ حج، عمری یک بار؛ نماز، هر روز چند بار باید تکرار شود. تبیین این جایگاه و اهمیت نماز و ترویج آن، با بیان هنرمندانه مبلغان گرامی محقق خواهد شد.

با توجه به اهمیت نماز و پرداختن به این مسیله مهم بیست وسومین اجلاسی سراسری نماز امسال 10 و 11 دی ماه  در استان خوزستان  برگزار می شود . صدا وسیمای مرکز خوزستان در نظر دارد تا با تهیه گزارشی از این اجلاس مردم  استان را بیشتر در جریان موضوعات مطرح شده در اجلاس قرار دهد.

محور هایی که در اجلاس امسال مطرح می شوند عبارتند از : مفهوم شناسي تعالي فرهنگي در پرتو نماز ، مباني و اصول تعالي فرهنگي در پرتو نماز,سياستها و راهکارهاي تعالي فرهنگي در پرتو نماز , شاخصها و نمادهاي تعالي فرهنگي در پرتو نماز , آثار و دستاوردهاي تعالي فرهنگي در پرتو نمار و موانع و آسيب شناسي تعالي فرهنگي در پرتو نماز است.

Loading the player...
عوامل تولید:

......

تاریخ تولید: 1393