سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

اختلالات مفصل فک - تولیدات ویژه - نمایش محتوا

 

 

اختلالات مفصل فک

Loading the player...

 گاهی به طور ناگهانی دچار درد فک، گردن و سردرد می شوید و همزمان با آن صدای کوتاه یا خشنی در مفصل فکی تان می شنوید. اینها نشانه هایی از اختلالات مفصل فکی ـ گیجگاهی است؛ اختلالاتی که در بزرگسالان شایع است و در بسیاری موارد، بدون درمان خاصی با گذشت یک تا سه سال بهبود می یابد.

با این حال مشکل اصلی در مورد بیمارانی که دچار اختلالات مفصل گیجگاهی ـ فکی می شوند، درد ناشی از گرفتگی عضلات صورت و فک، گوش، شانه و گردن است، بویژه آن که این درد ها هنگام خمیازه کشیدن یا صحبت کردن بسیار آزار دهنده می شود و گاهی با بروز مشکلاتی در جویدن یا گاز زدن نیز همراه است.

عوامل متعددی در بروز اختلالات مفصل فکی ـ گیجگاهی موثر است که اصلی ترین آنها شامل ساییدگی، پارگی، التهاب و ورم مفاصل، ضربه، استرس، بعضی پلاک های دندانی و فشردن و ساییدن دندان ها روی یکدیگر یا دندان قروچه می شود. این عارضه در برخی افراد به صورت موقت و در برخی دیگر به شکل مزمن بروز می کند و درد ناشی از آن نیز ممکن است در افراد مختلف، کم یا شدید باشد.


مفصل فکی ـ گیجگاهی یک مفصل لولایی است که در هر طرف سر قرار دارد و فک پایین را به استخوان گیجگاه جمجمه متصل می کند. در واقع این مفصل، امکان حرکات لولایی و لغزشی فک و عمل جویدن، بلع و صحبت کردن بدون درد و موثر را فراهم می کند.

 


چرا دچار اختلالات مفصلی فک می شویم؟

بسیاری از دندانپزشکان معتقدند که ساییدن دندان ها روی هم در بروز اختلالات مفصلی فکی گیجگاهی بسیار موثر است.


دکتر اصفهانی زاده نیز در گفت وگو با جام جم در این باره می گوید: به نظر می رسد که بروز این نوع اختلالات، چند عاملی باشد. یعنی علت بروز التهاب یا آسیب مفصل فکی و درد یا گرفتگی عضلانی در آن ممکن است به علت غیرطبیعی بودن جفت شدن دندان ها، ساییدن و فشار دادن دندان ها روی هم، گاز گرفتن لب، استرس، اضطراب، یا مشکلات ساختاری در ناحیه مفصل فکی شخص باشد.


این دندانپزشک با تاکید بر این که در سال های اخیر بسیاری از فرضیه های مطرح درباره پیدایش اختلالات مفصل فکی زیر سوال رفته است، می افزاید: بر این اساس نمی توان گفت که جفت شدن غیرطبیعی دندان ها حتما به بروز اختلالات مفصل فکی منجر می شود. همچنین به این معنا نیست که عادت های رفتاری مثل دندان قروچه کردن در همه افراد منجر به بروز این نوع اختلالات بشود. اما می توان به طور قطعی گفت که برخی افراد به طور ژنتیکی و به دلیل وجود اشکالات ساختاری در ناحیه فک یا به دلیل بروز تغییرات بافتی در این ناحیه دچار این نوع اختلالات می شوند. همچنین عوامل روانی نیز در بروز دردهای ناحیه فکی نقش موثری دارد.

 


وقتی جویدن غذا مشکل می شود


اما تشخیص اختلالات مفصل فکی چه نشانه هایی دارد؟ دکتر اصفهانی زاده در پاسخ به این سوال با تاکید بر بروز ناتوانی در جویدن غذا، بویژه غذاهای سفت می گوید: این نوع اختلالات معمولا با درد در ناحیه صورت، حساسیت و درد فکی، درد در داخل و اطراف گوش، سردرد و شنیدن صدایی شبیه به کلیک ، موقع باز کردن دهان یا جویدن غذا همراه است. همچنین در مواردی ممکن است اختلالات مفصل فکی به قفل شدن مفصل منجر شود.

 


گام اول، درمان های غیرتهاجمی


خوشبختانه در بیشتر بیماران، علائم و نشانه های اختلالات مفصل فکی، حتی بدون درمان خاصی با گذشت زمان بهبود می یابد. یعنی ۵۰ درصد بیماران طی یک سال و ۸۵ درصدشان به صورت کامل، طی سه سال بهبود می یابند.


دکتر اصفهانی زاده با نفی مداخله ها یا جراحی های دندانپزشکی برای درمان این نوع اختلالات می گوید: اقدامات دندانپزشکی که ساختار مفصل را تغییر می دهد، یکپارچگی فضای مفصلی را مورد تهاجم قرار می دهد یا فک را دستکاری می کند، ممکن است آسیب های بیشتری را برای بیمار به دنبال داشته باشد. بنابراین درمان های غیرتهاجمی در چنین مواردی پیشنهاد می شود که باید قبل از درمان های تهاجمی و دائم مانند درمان های ارتودنسی یا جراحی به کار گرفته شود.در واقع درمان های غیرتهاجمی، درد بیماران را تا حد زیادی کاهش می دهد.

 


بر این اساس می توان از روش های درمان فیزیکی، درمان های روان شناختی، روش های آسوده سازی (ریلکسیشن) و درمان های مکمل چون طب سوزنی برای درمان اختلالات مفصل فکی بهره گرفت، اما در صورتی که بیمار دچار نوع مزمن این نوع اختلالات باشد، جراحی فک به عنوان یک روش درمانی موثر توصیه می شود که سن مناسب برای انجام آن در دختران از سن ۱۰ تا ۱۲ سالگی و در پسران از سن ۱۲ تا ۱۴ سالگی است.