سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

آغازی نو برای سرنوشت ملت - تولیدات ویژه - نمایش محتوا

 

 

آغازی نو برای سرنوشت ملت

دانلود

محمدعلی رجایی که به عنوان دومین رئیس جمهور انتخاب شده بود، مسولیتش حدود 27 روز (از 11 مرداد 1360 تا 8 شهریور 1360) بیشتر طول نکشید. چون در هشتم شهریور 1360 با اقدام تروریستی در ساختمان نخست وزیری، رئیس جمهور و نخست وزیر (دکتر محمدجواد باهنر به اتفاق بسیاری از رجال حکومتی به شهادت رسیدند. طبق قانون اساسی، شورای ریاست جمهوری می بایست تشکیل شود. مجلس دو روز پس از انفجار دفتر نخست وزیری، پیشنهاد نخست وزیری آیت الله مهدوی کنی را مطرح کرد و سرانجام مجلس با 178 رأی موافق، 10 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع، مهدوی کنی را به ریاست دولت منصوب کرد و او با تأکید امام خمینی مأمور شد تا ضمن تشکیل کابینه، هرچه زودتر مقدمات انتخابات سومین دوره ریاست جمهوری را فراهم کند. در کل ویژگی های این دوره انتخابات را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

1- ترور و انفجار؛

2- ورود روحانیون در عرصه انتخابات ریاست جمهوری؛

3- جدا شدن جناح لیبرال از بدنه سیاسی نظام و حمایت یکپارچه احزاب و گروه ها از یک نامزد؛

4- جنگ تحمیلی.
نامزدهای سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری
در این دوره انتخابات ریاست جمهوری حدود 46 نفر داوطلب ثبت نام کردند که شورای نگهبان صلاحیت 5 نامزد را مورد تأیید قرار داد. نامزدها عبارت بودند از: 1- سیدعلی خامنه ای 2- سیدعلی اکبر پرورش 3- حسن غفوری فرد 4- سیدرضا زواره ای 5- محمدرضا مهدوی کنی. که با انصراف مهدوی کنی این تعداد به چهار نفر رسید. انگیزه این حضور، نامشخص بودن وضعیت سلامتی آقای خامنه ای بود که در آن ایام کسالت و ضعف ایشان، موجب شده بود که تحت چند عمل جراحی قرار گیرند.
در این انتخابات یک نفر دیگر هم قصد شرکت داشت که به علت مأموریت خارج از کشور و ارسال مدارک توسط شخص دیگر آن هم دیرتر از موعد مقرر، نامزدی او مورد پذیرش قرار نگرفت. این شخص دکتر علی اکبر ولایتی عضو برجسته حزب جمهوری اسلامی بود که در آن زمان برای مأموریت به بین المجالس کشورهای اسلامی رفته بود و در کشور حضور نداشت.