سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

سیمای خوزستان راوی تلاش ارزشمند جامعه پزشکی مرغ دریایی؛ تصویرگر عشق و زندگی - خبر - نمایش محتوا

 

 

سیمای خوزستان راوی تلاش ارزشمند جامعه پزشکی مرغ دریایی؛ تصویرگر عشق و زندگی

مرغ دریایی درقاب سیمای خوزستان

 

سیمای خوزستان راوی تلاش ارزشمند جامعه پزشکی

مرغ دریایی؛ تصویرگر عشق و زندگی

 

 

تله  فیلم «مرغ دریایی»ا ز جدیدترین تولیدات سیمای استانی خوزستان است که با موضوع فداکاری تلاشگران حوزه بهداشت و درمان  به ویژه پزشکان و پرستاران - آن هم در زمانه ای که با خطر بیماری کرونا روبه رو هستیم- تولید شده است.

این فیلم به کارگردانی مرتضی مطوری و تهیه کنندگی نعیم  سخراوی، داستان پرستاری است که در مواجهه با لحظات سختی که به دلیل گسترش بیماری کرونا با آن روبه رو شد ه، بر سر دو راهی قرار  می گیرد.

داستان  تله فیلم«مرغ دریایی» درباره پرستاری به نام عاطفه است که در آستانه ازدواج قرار دارد. از طرفی جامعه هم با شیوع گسترده بیماری کرونا روبه رو شده است. شرایط کاری جامعه پزشکی و پرستاری سخت تر شده و کمک به بیماران، در گروی تلاش شبانه روزی و ایثار و از خودگذشتگی خاصی است. پرستار قصه ما که پدرش هم از جانبازان شیمیایی است ومشکل تنفسی دارد، در مسیر کاری اش، بر سر تصمیم و دوراهی مهمی قرار م یگیرد.

مرتضی مطوری که کارگردانی این اثر را بر عهده دارد،درباره علت ساخت تله فیلم«مرغ دریایی» گفت پس از مشاهده جهاد و ایثار جامعه پزشکی برای مبارزه با بیماری کرونا تصمیم گرفتیم فیلمی با این محوریت بسازیم. هر چند همه سفار شهای فیلم سازی در این مدت متوقف شد ه اند،اما امیدواریم با نمایش این فیلم، بخشی از تلا شهای جامعه پزشکی را جبران کرده باشیم و نشان دهیم که قدردانشان    هستیم. در این فیلم به اتفاقات و موضوعات متنوعی مانند دفاع مقدس، شهدا، مسمومیت الکلی، احتکار و همه اتفاقات مثبت و منفی ناشی از شیوع بیماری کرونا و حواشی آن پرداخته شده است. همچنین به شاخصه ها و نمادهای بومی استان خوزستان

همانند رودخانه کارون، پرندگان و پل سفید هم توجه ویژ ه ای شده؛ به گونه ای که تله فیلم، معرف بخشی از زیبای یهای این خطه از کشورمان هم باشد.»

تله فیلم «مرغ دریایی» براساس داستانی از طالب رماوندی و با بازی هنرمندان بومی استان همچون خدیجه بابادی، علی پریشانی، عاطفه  تندل ، ایوب آزاداندیش، حمیده بختیاری، مهدی مطوری، حمید علایی، بهمن تقی پور، ندا امامی، حسن سلیمی فر، فاطمه گلگیری و شکوفه گودرزیان در بیمارستان آپادانای اهواز ساخته شده است.

این فیلم که قرار است عید فطر از شبکه یک سیما به نمایش دربیاید، با تصویربرداری مهران کلنگدار و تدوین علی حاجی  پور، آماده پخش شده است. برنامه ریز تله فیلم «مرغ دریایی » هم سعید راضی  هویزه است.

موفق در حوزه برنامه سازی

مرتضی مطوری از کارگردانان و مستندسازان برجسته مرکز خوزستان است که آثار فاخری در کارنامه دارد و تاکنون در جشنوار ه های مختلف ملی و بین المللی متعددی شرکت کرده وتوانسته برنده جوایز جشنوار ه هایی همچون جشنواره بین المللی  «سینما حقیقت « ،» رشد « ،» رحمت » و همین طور برگزیده چهاردوره جشنواره تولیدات صداوسیما باشد.

از جمله آثار ماندگار این هنرمند، می توان به کارگردانی مستند«دیدار « ،» فوران « ،» القهوه « ،» تا همیشه « ،» آب سوخته « ،» صراط الحمید « ،» روز نه ای در مه « ،» گوزن زردایرانی « ،» روایت صادق » و «چر خ وفلک » اشاره کرد. کارگردانی مجموعه مستند هفت قسمتی «پسران گمبوعه»، به سفارش شبکه افق و مجموعه مستند«برکت» به سفارش بنیاد برکت کشور، از دیگر فعالیتهای مطوری است. وی همچنین کارگردانی نماهنگ«پرواز در آتش « ،» سابقون « ،» سنگرسازان بی سنگر « ،» با من بخوان » و «از نسل دنا» و همین طور کارگردانی فیلم های داستانی«چشم هایش» و«پلکان» را برعهده داشته است.

کارگردانی تله تئاتر «شبنم کال « ،» مردان سپیده و نخل ،«عروس فلسطین » «آتش در نیستان»، کارگردانی سریال

«سنابل ورشن» و تهیه کنندگی تله فیلم«رابطه « ،» در آغوش باد » و «آغاز قبل از پایان»، بخش دیگری از فعالیتهای هنری

مرتضی مطوری است.

وجه تسمیه تله فیلم«مر غ دریایی»، مهاجرت اینگونه ازپرندگان به خوزستان و اهواز و تجمعشان کنار رودخانه کارون و اطراف پل سفید اهواز است که منظره بسیار زیبایی ایجاد میکند؛ منظر ه ای که نمادی از آزادی، رهایی، زندگی و عشق است. از سوی دیگر، عاطفه )پرستار قصه ما( علاقه زیادی به مرغ دریایی دارد و در پایان هم خواهید دید که تعدادی از این پرندگان زیبا کنار پنجر ه ای جمع می شوند که عاطفه آن سویش است.