رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

شهيد عزيزالله الماسي - تولیدات ویژه - نمایش محتوا

 

 

شهيد عزيزالله الماسي

شهیدعزیز الماسی درسال 1339 در خانواده­ ای متوسط و در امیدیه متولد شد. شنا و اسب سواری را نزد پدرش آموخت. هفت ساله بود که مادرش را از دست داد و پس از آن، مشکلات او دو چندان شد.مدتی پس از آن نیز پدرش را از دست داد. در سال 1358 از هنرستان فارغ التحصیل شد و در مهر ماه سال 1359 به عضویت سپاه درآمد. 
وقتی جنگ تحمیلی آغاز شد او از اولین کسانی بود که به جبهه رفت.چند روزی که در مرخصی به سر می­برد با مراسمی ساده ازدواج کرد و چند روز بعد باز به جبهه برگشت.

سال 1365 در آزمون سراسری شرکت کرد و در دانشگاه اهواز قبول شد. بعد از قبولی در دانشگاه، خانواده ­اش را به اهواز منتقل کرد و چند روزی نیز به دانشگاه رفت اما از آنجا که روح بلند عزیز آرام و قرار نداشت، دوری از جبهه را نتوانست تحمل کند. عزیز الماسی دانشگاه را رها کرد و به جبهه برگشت. پس از خاتمه جنگ تحمیلی در یک مأموریت و بدون در نظر گرفتن کمک­ های بی­شمار دولت کویت به عراق در زمان جنگ تحمیلی؛ برای خاموش کردن چاه ­های نفت کویت که توسط نیروهای عراق به آتش کشیده شده بود به آن کشور رفت. او با هدایت گروه فرماندهی ­اش، بهترین عملکرد را در بین گروه­های اعزامی از چند کشور اروپایی و آمریکایی در خاموش کردن چاه­های نفت داشت.پس از بازگشت به تهران رفت و مدتی در آنجا خدمت کرد.

در سال 1371منافقین پس از خیانت­ های بی­شمار به کشور و مردم ایران؛ به دستور آمریکا مأموریت به اصطلاح انهدام صنعت نفت ایران را به عهده گرفتند. آنها در یکی از این مأموریت­ ها چاه شماره 50 حوزه نفتی اهواز را منفجر کردند. بر اثر شدّت و حجم شعله­ های آتش مجبور شدند مسیر جاده اهواز به امیدیه را که از فاصله چند صدمتری این چاه می­گذشت عوض کنند و با دورتر کردن جاده از چاه شماره 50 از آسیب دیدگی مسافران و خودروهای عبوری از این مسیر جلوگیری کنند.                   

شرکت­های معتبر بین المللی در پاسخ به درخواست شرکت نفت ایران برای خاموشی آتش این چاه­ پولی را مطالبه می­کردند که از ارزش ذخیره نفت آن بیشتر بود. این حادثه به یک موضوع حیثیتی برای جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده بود.
عزیزالله الماسی با بسیج امکانات موجود در شهر اهواز ودر یک عملیات ابتکاری موفق شد آتش این چاه نفت را خاموش کند و یکی از بی نظیرترین عملیات اطفای آتش را در قرن 20 به نام خودش ثبت کند.سرانجام در هفدهم اسفند ماه 1371در این عملیات افتخارآفرین به شهادت رسید .

Diamond Shhydzyz in 1340 in a middle class family and was born in Omīdīyeh. Swimming and horse riding with her father. Seven-year-old lost her mother and then her two little problems Shd.mdty then also lost his father.