سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

همگام با انقلاب - صدا - نمایش محتوا

 

 

همگام با انقلاب

در سال 1357 مبارزات مردم ایران به رهبری حکیمانه حضرت امام خمینی(ره) به اوج خود رسید، سقوط شاه حتمی و نزدیک شد و در نهایت در 26 دی سال 1357 از کشور فرار کرد و زمینه پیروزی انقلاب اسلامی مهیا شد.

27دی 57 یادآور روزی است که هیچ گاه از ذهن ها پاک نمی شود، کسانی که آن روزها را لمس کردند خوب می دانند که ملت ایران برای رسیدن به انقلاب اسلامی و استقلال و آزادی چه خون هایی را فدا کردند و چگونه همپای روحانیت به مقابله با رژیم پهلوی و نظامیان پرداختند.

27 دی 57 یک روز پس از فرار شاه از کشور است و درست زمانی که مردم از شنیدن این خبر به کوچه ها و خیابان ها آمده و جشن گرفته بودند، نظامیان که موقعیت خود را در خطر و سقوط رژیم پهلوی را نزدیک می دیدند، آخرین حربه خود را به کار بستند و با حمله مسلحانه به مردم بی دفاع، بسیاری را شهید و مجروح کردند، از آن زمان این روز «چهارشنبه سیاه» نامیده شد.

در این میان مردم خوزستان نیز همگام با بسیاری از شهرهای کشور با شنیدن خبر فرار شاه به شادی پرداختند و با تظاهرات و تجمع در حسینیه اعظم و دانشگاه جندی شاپور اهواز به تبعیت از روحانیت در مقابل نظامیان ایستادند و بیش از 200 شهید و مجروح را تقدیم انقلاب کردند.

همگام با انقلاب  عنوان مستندی است که سعی دارد حوادث و رویداد های انقلاب را بعد از فرار شاه در 26 دی 1357 از زبان فعالان انقلاب روایت کند.

این مستند به تهیه کنندگی هدی عباسی و در سا ختار کلامی روایی  و به مدت 20 دقیقه تهیه و از شبکه ی استانی صدای مرکز خوزستان تهیه و پخش می شود .

 

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کننده : هدی عباسی

راوی : علی رضا قماشی

تاریخ تولید: بهمن 1395