سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

یک پیام حقوقی - صدا - نمایش محتوا

 

 

یک پیام حقوقی

خانم ها – آقایان  از حقوق قانونی خود تا چه میزان اگاهی دارید . آیا مواردی هست که فکر می  کنید جزء حقوق  قانونی شماست و کسی آن را رعایت نمیکند . یکی از مسایل مهمی که در جامعه وجود دارد آشنا بودن با مسایل  حقوقی است  . امکان دارد برای هریک از ما مسایلی  به وجود بیاید که به علت عدم آشنایی با مسایل حقوقی دچار خسران و ضرر شویم . از این رو صدا وسیمای مرکز خوزستان  در نظر دارد  ویژه برنامه ای  به نام یک پیام حقوقی را تهیه و تولید کند و در این برنامه مسایل حقوقی که مبتلا به بیشتر افراد جامعه است  مطرح می شود .

علم حقوق را از لحاظ رابطه به دو دسته خصوصی و عمومی تقسیم‌بندی می‌کنند. حقوق خصوصی حاکم بر روابط افراد با یکدیگر است و حقوق عمومی به رابطه دولت با افراد جامعه می‌پردازد.

حقوق مدنی شعبه اصلی حقوق خصوصی است. حقوق تجارت، حقوق خانواده و حقوق مالکیت فکری از شعب دیگر حقوق خصوصی محسوب می‌شوند.

حقوق عمومی شامل قواعدی است که بر روابط دولت و مردم حکومت می‌کند و هم‌چنین سازمان‌های دولتی را نظم می‌بخشد. حقوق اساسی و حقوق اداری دو شعبه اصلی حقوق عمومی هستند. حقوق جزا هرچند به لحاظ فنی بخشی از حقوق عمومی است اما معمولاً به عنوان یک رشته جداگانه در نظر گرفته می‌شود.

از جهت قلمرو اجرایی

علم حقوق به لحاظ قلمرو اجرا به دو گروه حقوق داخلی و حقوق بین‌الملل تقسیم می‌شود. حقوق داخلی محدود به مرزهای سرزمینی یک کشور است و حقوق بین‌الملل حاکم بر روابط دولت‌ها در جامعه بین‌المللی.

 

این برنامه به مدت 6 دقیقه  از شنبه تا چهارشنبه  از شبکه استانی صدای مرکز خوزستان تهیه و پخش می شود . 

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کننده : مهین خانی

کارشناس : عبدالکاظم جباری

تاریخ تولید: 1394